İNSAN BEYNİ VE YAPAY ZEKANIN SİMBİYOZU: NEURALİNK   

 

SpaceX ve Tesla Motors şirketlerinin kurucusu Elon Musk geçtiğimiz günlerde son ‘çılgın proje’sini duyurdu. Neuralink adlı bu projeye göre yapay zeka ve insan beyni birleştirilebilecek. Musk’a göre insan ve makine zekası simbiyoz oluşturacak. İşin biraz daha arka planına inecek olursak, Neuralink 2016 yılında şekilde bir şirkettir fakat adını 2017 de duyduğumuz bu şirket o sıralar da alanında en iyi insanları biraraya getirerek bu projeyi geliştirmekle meşguldu. 3 yıllık bu çalışma 6 Temmuz da Elon Musk tarafından gerçekleştirilen bir sunumla kamuoyuna duyuruldu. Proje insanlar tarafından heyecanla ve merakla karşılandı. Çıktığı andan itibaren üzerinde birçok teoriler üretildi. 

Projeye göre insan beynine yerleştirilecek ve saç telinin on da biri kadar ince olan nu kablolar beyne bir robot tarafından yerleştiriliyor. Bunu yaparken çok ince hesaplamalar gerekiyor çünkü kabloların damarlara denk gelmesi beyne ciddi zararlar verebilir. Beyne 4 ila 10 tane elektrot yerleştirilebilecek. Beyne yerleştirilen bu kabloların diğer ucunda küçük bir çip bulunuyor. Çipin kulağın arkasında derininin altında bulunması planlanıyor. Bu çip bluetooth anteni bulundurduğu için kablosuz olarak veri aktarımı sağlayabiliyor. Şirket bu bilgi aktarımını destekleyecek bir telefon uygulaması da öne sürmekte. Beyinden alınan komutlarla herhangi bir ara yüz kullanılmadan telefon veya bilgisayara direktifler verilebilecek. Bu şekilde insan beyni direkt olarak bir cihaz ve makine ile iletişime geçmiş olacak.  

  

Elon Musk bu projenin asıl hedefinin bir takım genetik hastalıkların ve nörolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanmak olduğunu söylüyor. Neuralink projesinin beyin cerrahı DR Matthew McDougall insan üzerinde klinik çalışmalara 2020 yılında başlamak için FDA’dan onay beklediklerini açıkladı. Musk ise fareler ve maymunlar üzerinde denenen projenin başarıya ulaştığını aktardı.Bu projenin birçok insanı korkuttuğunu düşünen Elon Musk asıl tehdidin yapay zeka olduğunu ileri sürerek insan beynini yapay zekaya karşı güçlü duruma getirmek ve hazırlıklı olmak için bu projeyi geliştirdiklerini açıkladı. İyi amaçlar doğrultusunda ürettikleri projenin insanlık için yararlı hedeflerinin olduğunu vurgulayan Musk hastalıkların tedavisinde kullanılacağını ve insanlık geleceğinin güvence altına almak istediklerini belirtti. 

 

Diğer yazılarımı okumak için: https://lifeofmedical.com/author/sumeyyaeser/

Görsel Kaynağı: https://www.slashgear.com/elon-musks-neuralink-will-put-tiny-threads-in-brains-to-control-devices-16584110/

Araç çubuğuna atla